آموزش خوشنویسی و خطاطی (ابزارهای خوشنویسی)

خط زیبا خاک را زر می کند / کار مولا و پیمبر می کند

هرکه خطش خوب، خلقش خوبتر / می شود مخلوق را محبوب تر

گرچه عاشق در زمان ما کم است / خط بود معشوق و عاشق آدم است

خوشنویسی یا خطاطی به معنای زیبانویسی یا نوشتن همراه با خلق زیبایی است .که این هنر تقریبا در تمام فرهنگ ها جایگاه خود را ایجاد کرده است. هنر خطاطی از زیباترین هنرهای بصری است که زیبا نوشتن تنها یک جنبه از هزاران جنبه ی این هنر است که اصول هندسی و نظام مندی فوق العاده آن ،طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است.

خوشنویسی هنری است که در آن خوشنویس با دقت و رعایت اصول خاص ،حروف را بر روی کاغذ می نویسد به نحوی که انگار به جملات رقص و سما می بخشد. خوشنویسی تنها هنر آوردن کلمات زیبا بر روی کاغذ و صفحه آرایی نیست بلکه خوشنویسی سنت و هویت مخصوص به خود را دارد به نحوی که با هنر تایپوگرافی کاملا تفاوت دارد.

در حالت کلی خطاطی در واقع تعادلی بی نظیر در میان اجرا و عناصر تشکیل دهنده نوشتار است. تعادلی منظم و خاص در بین محتوا و قالب ،به این معنی که هم محتوا هم شکل محتوا در خوشنویسی ارزش دارد.

آموزش هنر خوشنویسی و خطاطی هرچند کار سختی نیست اما به گونه ای نیز می باشد که با بیان چند خط نوشته نمی توان به آموزش آن پرداخت پس شما هنردوستان عزیز می توانید برای آموزش خط خودکاری و همچنین کسب اطلاعات لازم درباره این هنر با ما تماس بگیرید

وسایل مورد نیاز خطاطی و خوشنویسی

اگر هدف شما آموزش خط تحریری با خودکار هست در ابتدا تنها لوازم مورد نیازتان قلم و کاغذ (استفاده از قلم های موجود:مداد، خودکار، خودنویس و روان نویس / کاغذ: کاغذهای تحریری خط دار یا دفترهای مرغوب خط دار) می باشد که به راحتی می توانید به خرید آنها بپردازید. اما اگر بخواهید به خوشنویسی با قلم نی بپردازید به این ابزار نیاز دارید (قلم نی ( دزفولی، خیزران)، مرکب، لیقه و کاغذ خوشنویسی).

در صورت ادامه خوشنویسی به صورت پیشرفته دیگر ابزار خطاطی مورد نیاز شامل این لیست می شود: دوات، لیقه، قلمتراش، قط زن، سنگ تیزکن قلم تراش ،قلمدان، زیر مشق، مسطره، قطره چکان و ….

فواید خوشنویسی

امام علی (ع) :بر شما باد نیکو نوشتن زیرا خط نیکو از کلیدهای روزی است.

زیبا نوشتن دارای فواید بی شماری است که باعث گردیده افراد زیادی به آموختن آن بپردازند که از جمله این فواید می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1- اولین فایده را می توان از لحاظ روحی و درونی بیان کرد که رویت خط زیبا موجب بهجت روحی و خط معنوی می شود که سرآمد آن معرفت به ساحت حضرت باری است که پدیدد آورنده اصل زیبایی است.

2- دومین فایده را می توان تاثیرگذاری بر مخاطب دانست به خصوص در نامه نگاریها و مکاتبات که قطعا نوشته های خوش خط تاثیرگذارتر هستند و مقصود را روشنتر می کند.

3- فایده بعدی را می توان اقتصادی دانست زیرا خط خوش باب رزقی است برای طالبان کسب و معیشت که در فرصت های پیش آمده یکی از کلیدهای روزی برای آنها می باشد.

4- چهارمین فایده در زمینه علم و فرهنگ و شریعت است که از مهم ترین فواید به شمار می رود زیرا خوشنویس با خط خوش بر آثار مکتوب خود مهر ماندگاری می زند به نحوی که پیامبر(ص) دراین باره فرموده اند هرکس بسم الله الرحمن الرحیم را نیکو و زیبا بنویسد به بهشت درآید.

5- و آخرین فایده از این لیست را می توان در منزلت و کمال انسانی دانست، زیرا خط خوش بر شخصیت و کرامت خوشنویس و جایگاه و منزلت او در اجتماع می افزاید و مقام او را ارتقا می بخشد و موجب بزرگی و عظمت وی می شود.

این مدرسه شعبه بین الملل انجمن خوشنویسان ایران می باشد و در پایان دوره گواهینامه مربوطه داده می شود.