۴۰ نکته برای موفقیت در تغییر شخصی از دیدگاه کریگ هارپر

چله‌نشینی به سبک‌وسیاق دیگران


کریگ هارپر، نویسنده، محقق،  مجری رادیو و تلویزیون و یک سخنران حرفه‌ای است.
در ۲۵ سال گذشته، او با کارهایش، به‌عنوان یک کارشناس حرفه‌ای موفقیت در حوزه‌های شخصی و اجتماعی معرفی شده است. هاپیر یک سایت هم دربارۀ سخنرانی مؤثر دارد که در آن نوشته: «من خواسته‌ام بخش‌های مهم کتاب‌های کمکی که تا به حال خوانده‌ام و تجربه‌هایی که در زندگی‌ام داشته‌ام را به صورت ۴۰ نکتۀ کلیدی فشرده کنم و در اختیار دیگران بگذارم تا در هر زمان بتوانند آن را بخوانند. مطمئناً کتاب‌هایی که در سطح جهانی فروخته می‌شوند و دربارۀ خودیاری هستند، ممکن است برای بعضی‌ها قابل استفاده باشند، ولی مایلم چیزی بنویسم که برای همه مفید واقع شود.»

 

حالا این شما و این هم ۴۰ توصیۀ کریگ هارپر. بخوانید و قضاوت کنید.

 

 1. فرصت‌هایی را می‌بینند و پیدا می‌کنند که دیگران آن‌ها را نمی‌بینند.
 2. از مشکلات درس می‌گیرند، در حالی که دیگران فقط مشکلات را می‌بینند.
 3. روی راه حل ها تمرکز می‌کنند.
 4. هوشیارانه و روش‌مندانه موفقیت‌شان را می‌سازند، در زمانی که دیگران آرزو می‌کنند موفقیت به سراغ‌شان آید.
 5. مثل بقیه ترس‌هایی دارند، ولی اجازه نمی‌دهند ترس آن‌ها را کنترل و محدود کند.
 6. سؤالات درستی از خود می‌پرسند. سؤال‌هایی که آن‌ها را در مسیر مثبت ذهنی و روحی قرار می‌دهد.
 7. به ندرت از چیزی شکایت می‌کنند و انرژی‌شان را به خاطر آن از دست نمی‌دهند. همۀ چیزی که شکایت کردن باعث آن است، فقط قرار دادن فرد در مسیر منفی‌بافی و بی‌ثمر بودن است.
 8. سرزنش نمی‌کنند (واقعاً فایده‌اش چیست؟) آنها مسؤولیت و نتایج کارهایشان را تماماً به عهده می‌گیرند.
 9. همیشه مشغول، فعال و سازنده هستند. هنگامی که اغلب افراد در حال استراحت هستند، آن‌ها برنامه‌ریزی و فکر می‌کنند تا وقتی که کارشان را انجام می‌دهند، استرس کمتری داشته باشند.
 10. وقتی ناچارند از ظرفیتی بیش از حد ظرفیت‌شان استفاده کنند، همیشه راهی را برای بالا بردن ظرفیت‌شان پیدا می‌کنند و بیشتر از ظرفیت‌شان از خود توقع دارند. آن‌ها از آن‌چه دارند، به نحو کارآمدتری استفاده می‌کنند.
 11. خودشان را با افرادی که با آن‌ها هم‌فکر هستند، متحد می‌کنند. آن‌ها اهمیت و ارزش قسمتی از یک گروه بودن را می‌دانند.
 12. بلندپرواز هستند و دوست دارند حیرت‌انگیز باشند. آن‌ها هوشیارانه انتخاب می‌کنند تا بهترین نوع زندگی را داشته باشند و نمی‌گذارند زندگی‌شان اتوماتیک‌وار سپری شود.
 13. به وضوح و دقیقاً می‌دانند که چه چیزی در زندگی می‌خواهند و چه نمی‌‌خواهند. آن‌ها بهترین واقعیت را دقیقاً برای خودشان مجسم و طراحی‌ می‌کنند به جای این‌که صرفاً تماشاگر زندگی باشند.
 14. بیشتر از آن‌که تقلید کنند، نوآوری می‌کنند.
 15. در انجام کارهایشان امروز و فردا نمی‌‌کنند و زندگی‌شان را در انتظار رسیدن بهترین زمان برای انجام کاری از دست نمی‌دهند.
 1. آن‌ها دانش‌آموزان مدرسۀ زندگی هستند و همواره برای یادگیری روی خودشان کار می‌کنند. آن‌ها از راه‌های مختلفی مثل تحصیلات آموزشگاهی، دیدن و شنیدن، پرسیدن، خواندن و تجربه کردن یاد می‌گیرند.
 2. همیشه نیمۀ پر لیوان را می‌بینند و توانایی پیدا کردن راه درست را دارند.
 3. دقیقاً می‌دانند که چه کاری باید انجام دهند و زندگی‌شان را با از شاخه‌ای به شاخه‌ای دیگر پریدن از دست نمی‌دهند.
 4. ریسک‌های حساب‌شده‌ای انجام می‌دهند؛ ریسک‌های مالی، احساسی و شغلی.
 5. با مشکلات و چالش‌هایی که برایشان پیش می‌آید، سریع و تأثیرگذار روبه‌رو می‌شوند و هیچ‌وقت در مقابل مشکلات سرشان را زیر برف نمی‌کنند. با چالش‌ها روبه‌رو می‌شوند و از آن‌ها برای پیشرفت خودشان بهره می‌برند.
 6. منتظر قسمت، سرنوشت و شانس نمی‌مانند تا آینده‌شان را رقم بزند. آن‌ها بر این باورند که با تعهد، تلاش و فعالیت، بهترین زندگی را برای خودشان می‌سازند.
 7. وقتی بیشتر مردم کاری نمی‌کنند؛ آن‌ها مشغول فعالیت هستند. آن‌ها قبل از این‌که مجبور به کاری بشوند، عمل می‌کنند.
 8. بیشتر از افراد معمولی روی احساسات‌شان کنترل دارند. آن‌ها همان احساساتی را دارند که ما داریم، ولی هیچ‌گاه بردۀ احساسات‌شان نمی‌شوند.
 9. ارتباط‌گرهای خوبی هستند و روی رابطه‌ها کار می‌کنند.
 10. برای زندگی‌شان برنامه دارند و سعی می‌کنند برنامه‌شان را عملی کنند. زندگی آن‌ها از کارهای برنامه‌ریزی نشده و نتایج اتفاقی عاری است.
 11. در زمانی که بیشتر مردم به هر قیمتی می‌خواهند از رنج کشیدن و بودن در شرایط سخت اجتناب کنند، افراد موفق قدر و ارزش کار کردن و بودن در شرایط سخت را می‌فهمند.
 12. ارزش‌های زندگی‌شان معلوم است و زندگی‌شان را روی همان ارزش‌ها بنا می‌کنند.
 13. تعادل دارند. وقتی از لحاظ مالی موفق هستند، می‌دانند که پول و موفقیت مترادف نیستند. آن‌ها می‌دانند افرادی که فقط از نظر مالی در سطح مطلوبی قرار دارند، موفق نیستند. این در حالی است که خیلی‌ها خیال می‌کنند پول همان موفقیت است. ولی آ‌ن‌ها دریافته‌اند که پول هم مثل بقیۀ چیزها وسیله‌ای برای دستیابی به موفقیت است.
 14. اهمیت کنترل داشتن روی خود را درک کرده‌اند. آن‌ها قوی هستند و از این‌که راهی را می‌روند که کمتر کسی می‌تواند برود، شاد می‌شوند.
 15. از خودشان مطمئن هستند و به احساسات ناشی از این‌که کجا زندگی می‌کنند، چه دارند و چه‌طور به نظر می‌رسند، توجهی ندارند.
 16. دست‌ودل‌باز و مهربان هستند و از این‌که به دیگران کمک می‌کنند تا به خواسته‌هایشان برسند، خوشحال می‌شوند.
 17. متواضع هستند، اشتباهات‌شان را با خوشحالی می‌پذیرند و به راحتی عذرخواهی می‌کنند. آن‌ها از توانایی‌هایشان خاطرجمع هستند، ولی به آن مغرور نمی‌شوند. خوشحال می‌شوند که از دیگران بیاموزند و از این‌که به دیگران کمک می‌کنند تا خوب به نظر برسند، بیشتر از کسب افتخارات شخصی‌شان لذت می‌برند.
 18. انعطاف‌پذیر هستند و تغییر را غنیمت می‌شمارند. وقتی وضعیتی پیش می‌آید که عادت‌ها و آسایش روزمره‌شان را بر هم می‌زند، از آن استقبال می‌کنند و با آغوش باز وضعیت جدید و ناشناس را می‌پذیرند.
 19. همیشه سلامت جسمانی خود‌شان را در وضعیت مطلوبی نگه می‌دارند و می‌دانند که بدن‌شان خانه‌ای است که در آن زندگی می‌کنند و به همین خاطر، سلامت جسمانی برای آن‌ها خیلی مهم است.
 20. موتور بزرگ و پرقدرتی دارند. سخت کار می‌کنند و تنبلی نمی‌کنند.
 21. همیشه منتظر بازتاب کارهایشان هستند.
 22. با افراد بدذات و غیرموجه نشست و برخاست نمی‌کنند.
 23. وقت‌ و انرژی‌شان را روی وضعیت‌هایی که از کنترل‌شان خارج‌ است، صرف نمی‌کنند.
 24. کلید خاموش- روشن دارند. می‌دانند چگونه استراحت کنند و ریلکس شوند. از زندگی‌شان لذت می‌برند و سرگرم می‌شوند.
 25. آموخته‌هایشان را تمرین می‌کنند. دربارۀ تئوری‌های عجیب و غریب خیال‌بافی نمی‌کنند، بلکه واقع‌بینانه زندگی می‌کنند.

ابراهیم اصلانی