دپارتمان مشاوره کودک و نوجوان

مشاوره کودک و نوجوان در مدرسه بین الملل نیکو چیست؟

کودک درمانی یا مشاوره روانشناسی کودک و نوجوان مشابه مشاوره و درمان بزرگسالان است. در جلسات فضایی امن و همدلانه ایجاد می شود تا در افکار، رفتار و احساسات کودک تغییراتی ایجاد شود.

درست مانند بزرگسالان، کودک نیز در جلسات حمایت عاطفی دریافت می کند و به حل تعارض، درک افکار و احساسات او و یافتن راهی برای مشکلات روزمره او پرداخته می شود.

مشاوره کودک و نوجوان می تواند تنها با کودک یا همراه با یکی از والدین یا هر دو انجام شود. در جلسات، مشاور راهکارهایی را نیز برای تربیت صحیح کودک به والدین ارائه می دهد.

در واقع می توان گفت که جلسات درمانی مشاوره کودک و نوجوان از حوزه مشاوره خانواده خارج بوده و در دسته بندی مجزایی قرار می گیرد.

مشاوره کودک و نوجوان چطور در مدرسه بین الملل نیکو انجام می شود؟

بچه ها با انجام دادن یاد می گیرند. در مورد بچه های کوچکتر، این به معنای کار با تمام خانواده، نقاشی، بازی و صحبت است. برای کودکان دبستانی و نوجوانان بزرگتر، درمانگران فعالیت ها و ایده هایی را به اشتراک می گذارند که بر یادگیری مهارت های مورد نیاز مراجع متمرکز است. مراجع در مورد احساسشان صحبت می کنند و مشکلات را حل می کنند.

در طول پروسه درمان، مشاور کودک را تشویق کرده و از او حمایت می کند. کودک یاد می گیرد که به خود باور داشته باشد و نقاط قوتش را پیدا کند. پس از طی شدن دوره درمان، کودک الگوی فکری مناسبی را شکل می دهد و به عادات رفتاری سالم دست می یابد.

حضور یا عدم حضور والدین در جلسات مشاوره کودک و نوجوان به سن فرزندشان بستگی دارد. همچنین برای دریافت نقطه نظر، اطلاعات و دادن تمرین و راهکار در خانه لازم است که والدین با مشاور صحبت کنند.

جلسات مشاوره کودک و نوجوان چطور طی می شوند؟

در ابتدا، درمانگر با شما و فرزندتان ملاقات خواهد کرد تا صحبت کند. او سؤالاتی را مطرح می کند و به حرف های شما گوش می دهد. این به او کمک می کند که درک بهتری از مشکل پیدا کند.

تست روانشناسی کودک در مدرسه بین الملل نیکو:

در این جلسات ممکن است از روش هایی مانند تست روانشناسی کودکان برای تشخیص بهتر اختلالات روانی و رفتاری استفاده شود.

این تست ها بیشتر در مورد کودکانی انجام می شود که به خوبی قادر به بیان مسائل و مشکلات خود نیستند.

روانشناسی نقاشی کودکان در مدرسه بین الملل نیکو:

همچنین، از تحلیل نقاشی کودکان نیز می توان به درک بهتری از دنیای درون آنها رسید.

نقاشی کودکان نمایانگر احساسات درونی آن هاست. برای تحلیل نقاشی چند نقاشی کودک بررسی می شود تا به شناخت بهتری از جنبه های درونی او رسید.

در نقاشی های کودکان شکل ها، نمادها یا حتی رنگ ها نشان دهنده اشخاص، احساسات و یا یک حالت روحی خاص است. حتی نقطه آغاز نقاشی برای روانشناسی کودک مهم است.

اصولا کودکان از طریق نقاشی کشیدن، قصه گویی و بازی کردن احساسات خود را نمایش می دهند.در واقع، می توان گفت نقشی زبان کودک است.

پس از طی شدن جلسه اول و شناخت مشکل توسط مشاور، ادامه و نوع درمان به نوع مشکل و سن مراجع بستگی دارد.

صحبت کردن روشی سالم برای ابراز احساسات است. وقتی بچه ها احساسات را به کلمات تبدیل می کنند، می توانند به بهترین شکل ممکن عمل کنند. زمانی که کسی گوش می دهد و می داند چه احساسی دارد، بچه ها آمادگی بیشتری برای یادگیری دارند.

در طول جلسات مشاوره کودک و نوجوان ممکن است فعالیت هایی با هدف درمان به مراجع محول شود. درمانگران از فعالیت هایی برای آموزش احساسات و مهارت های کنار آمدن با مشکل استفاده می کنند. این ممکن است شامل بازی کردن و نقاشی کردن باشند یا آموزش تکنیک های تنفسی و آرامش بخشی به کودک باشد.

مهارت های جدید تمرین می شوند. درمانگران به بچه ها کمک می کنند تا آنچه را که یاد می گیرند تمرین کنند. ممکن است تمرین صبر کردن برای نوبت در بازی، خود تنظیمی، تبعیت از دستورات، گوش کردن، به اشتراک گذاری، امتحان کردن مجدد یا تحمل شکست باشد.

در مورد کودک بزرگتر و نوجوانان، مشاور تاثیر مشکل و رفتارشان را در خانه و مدرسه به آنها نشان می دهد. آنها با هم در مورد روش های حل مشکل حرف می زنند.

انواع تکنیک های مورد استفاده در مشاوره کودک و نوجوان و کودک درمانی در مجتمع بین الملل نیکو:

مشاوره کودک بسته به سن و شرایط مراجع به روش ها و تکنیک های مختلفی انجام می شود. برخی از آنها عبارتند از:

رفتار درمانی شناختی (CBT)

هدف از رفتار درمانی شناختی (CBT) کمک تغییر الگوی فکری و رفتاری کودک در مورد مسائل و وقایع است. در این روش تلاش می شود افکار منفی کودک به الگوهای فکری مثبت تر تغییر پیدا کنند تا او بتواند به پاسخ سالم تری نسبت به مسائل و جهان اطرافش دست پیدا کند.

به طور خاص، CBT کودکان را ترغیب می کند که سیستم باورها و اعتقاداتشان را به چالش بکشند تا بتوانند به درک بهتری از خود و موقعیت رسیده و دیدگاه واقع گرایانه تری به موضوع داشته باشند. بنابراین، CBT می تواند ابزارهای مورد نیاز کودک برای مقابله با با شرایط چالش برانگیز و استرس زا را در اختیار او قرار دهد.

رفتار درمانی شناختی با محوریت تروما (TF-CBT)

هدف از این روش درمانی در مشاوره کودک و نوجوان (TF-CBT) کمک به بهبود حال روحی کودکان متاثر از تروما است. همانند رفتار درمانی شناختی، مشاور به کودک کمک می کند که تروما و حادثه را به شکل واقع گرایانه تری ببیند و خود را به خاطر آن سرزنش نکند.

این روش، همچنین تکنیک های برخورد با لحظاتی را به کودکان می آموزد که دچار فلش بک می شوند تا کودک بتواند با خاطرات آن حادثه از موضوع کنترل و درک بهتری مقابله کند.در نتیجه در زمان آشفتگی حاصل از به یاد آوردن آن خاطرات کودک می تواند از این ابزارهای برای آرامش و کنترل بیشتر استفاده کند.

بازی درمانی در مدرسه بین الملل نیکو

در طول جلسات، بازی ها و فعالیت های هدفمند به کودک کمک می کند تا استراتژی های خودمدیریتی را یاد بگیرد. به عنوان مثال، یک مشاور ممکن است با کودک حباب بازی کند. در حالی که کودک سرگرم حباب بازی است، مشاور به او تمرین گرفتن نفس های عمیق و دمیدن آرام برای درست کردن حباب های بزرگ تر را می آموزد. سپس به او یاد می دهد که چطور نفس کشیدن می تواند به رفع اضطراب او کمک کند.

بازی های استراتژیک مثال صفحه معلق (کودک با جایگذاری چند مهره سعی می کند تعادل صفحه را برقرار کند و از ریختن مهره ها جلوگیری کند) به کودک فکر کردن بر سر عواقب هر تصمیم را می آموزد.

انجام بازی های تقویت حافظه مانند تطبیق کارت ها به کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی-نقص توجه کمک می کند تا تمرکز و توجه بهتری داشته باشند و از طریق بازی قدرت حافظه خود را بهبود ببخشند.

هنردرمانی در مدرسه بین الملل نیکو

جلسات مشاوره روانشناسی کودک و نوجوان ممکن است شامل انجام یک تکلیف مانند کپی کردن، تکمیل تصویر یا دستورالعمل هایی برای ترسیم یک چیز خاص، مانند حیوان یا خانواده باشد. در مواقع دیگر، انتخاب آزاد رسانه های هنری و موضوعی این امکان را به کودک می دهد که آزادانه بتواند افکار و احساسات درونی را بیان کند. با بررسی فضای کلی اثر و سوال کردن از کودک در مورد اثرش، روانشناس کودک سعی می کند آن را تفسیر کند.این روش به روانشناس کمک می کند تا درک بهتر از روان و تفکر کودک به دست آورد.

خانواده درمانی در مدرسه بین الملل نیکو

الگوهای تعامل و پویایی خانواده کلید حل مسئله در مشاوره کودک و نوجوان است. از طریق فعالیت ها، کودک و خانواده اش به طور موثرتری با هم ارتباط برقرار می کنند.

در این روش از بازی، هنر و گفتگو برای درمان در کنار خانواده استفاده می شود. برای مثال در یکی از تکنیک های این روش تحت عنوان «مجسمه سازی خانواده» به خانواده کمک می شود تا درک بهتری از دیدگاه کودک پیدا کنند. در این روش، از کودک خواسته می شود می شود خانواده را به شکل مجسمه های زنده ببیند و آنها را در هر موقعیتی که صلاح می داند، به صورت نشسته، ایستاده، زانو زده یا هر موقعیت دیگری، در اتاق قرار دهد. این روش، تعامل خانواده از نظر کودک را نشان می دهد.

گفتگو درمانی در مدرسه بین الملل نیکو

این روش برای کودکانی مفید است که دچار تروما شده اند، مانند سوء استفاده جسمی / جنسی یا مرگ یک دوست عزیز. با استفاده از روایت درمانی، مشاور از کودک می خواهد تا این رویداد آسیب زا را توصیف کند و سپس بر پاسخ کودک به این رویداد تمرکز می کند.

مشاور با طرح سؤال درباره اقدامات کودک، به مراجع کمک می کند تا نقاط قوت خود را کشف کند. با استفاده از این رویکرد، کودک می تواند توانایی های خود را کشف کند و اثرگذاری خود بر زندگیش را درک کند