دپارتمان موسیقی

دپارتمان موسیقی

موسیقی بر کودکان و نوجوانان

امروزه موسیقــی از حد یک سرگرمی یــا هیجان فراتر رفته ، به طوری که تأثیراتِ  شناختی آن به عنوان یک روش در افزایش توان ذهنی، تمرکز، مهارتهای حرکتی و هماهنگی حواس از هر روش دیگری قوی تر و مناسب تر می نماید. به عنوان مثال می توان به هوشیارتر و دقیق تر بودن کودکان آشنا به موسیقی نسبت به محرکهای شنوداری  اشاره نمود.

مهمترین اهداف موسیقی مدرسه بین الملل نیکو:
ـ تقویت حس اعتماد به نفس
ـ شکوفا شدن خلاقیت کودکان و نوجوانان
ـ درک قوی تر از موسیقی توسط  کودک و نوجوان
ـ تقویت خوب شنیدن و زبان گفتاری در کودکان و نوجوانان
ـ پایه گذاری اصول اصلی و زیر بنایی علم موسیقی و شناخت توانایی آنها در موسیقی
ـ تقویت حس همکاری در کار  گروهی که باعث می شود رفتار آنها در زندگی اجتماعی جهتی مثبت بگیرد
ـ همچنین تاثیر مثبت بر روی کودکانی که دارای لکنت زبان، افسردگی، گوشه گیری،پرخاشگری،عدم اعتماد به نفس،بیش فعالی و حتی دارای درک ضعیف از علم ریاضیات هستند.
ـ هدفمند شدن کودکان و نوجوانان و ایجاد علاقه به موسیقی به طوری که در صد کمی از آنها پس از شروع ساز تخصصی مایل به ترک تحصیل کلاسهای موسیقی هستند.
ـ آشنایی کودکان و نوجوانان با سازهای ملی و جهانی تا با توجه به علاقه  و  به طور آگاهانه و با نظر مربی اقدام به انتخاب ساز تخصصی کند.
در مدرسه بین الملل نیکو، تمرین موسیقــی و هنرهای دیگر را یک وسیله جهت ارتقاء و رشد شخصیت کودکان می بینند و نمی گویند بچـه ها حتماُ باید موسیقی یاد بگیرند و حتماُ باید اجرا کنند. در حالیکه اگر نتوانند،آنها را دلسرد نمی کنند و ذوق شان بدینوسیله نابود نمی شود، بر عکس آنها در مدرسه کنسرت اجرا می کنند (و گاهی حتی اشتباه) هر طور شده اجرا می کنند، تفریح می کنند و با نشاط و سرزنده می شوند. بخش عظیمی از آموزش ، به پدر و مادر ها بستگی دارد. آنها باید به ما اجازه دهند بچه ها را به مسیری هدایت کنیم که خلاقیت آنها بیشتر شود. از بچه ها بخواهند چیزهایی که در کلاس یاد می گیرند را به آنها انتقال دهند. والدینی که درک بیشتری  از اهداف آموزش موسیقی دارند متوجه می شوند که بچه ها حس بهتری پیدا کرده اند ، حس به زندگی ، حس به زیبایی، حس به شاد بودن، حس ریتمیک ، حس اینکه خوب بشنوند و حتی اینکه خوب نقاشی بکشند و تمرکز پیدا کنند.
جامعه ما نیازمند ارتقاء درک علمی از موسیقی است تا بر فضای گسترده و فکورانه عالم موسیقی نظر پیدا کند و موسیقی را بیشتر فهمیده و به خوبی در اختیار گیرد. لازمه این ارتقاء بالا بردن سطح علمی و فرهنگی جامعه است و این مسیر نمی شود مگر اینکه این تغیرات بصورت ریشه ای اعمال شود. ریشه ای، به معنی کار بر روی کودکان  و نوجوانان است. کودکان و نوجوانانی که آینده سازان جامعه هستند و می توانند سطح علمی و فرهنگی جامعه را طی یک یا نسل تحول بخشند.
کودکان عاشق موسیقی هستند و آن را با تمام وجود احساس می کنند.
در این میان روشهای آموزش موسیقی به کودکان و نوجوانان که آمیخته ای از اصول روان شناسی ، علم موسیقی ، علم آموزش و پرورش و ده ها پارامتر دیگر است نقش بسزایی را ایفا می کند به خاطر کودکانمان به ما اجازه دهید از زمانی که در گهواره هستند ، به آنها موسیقی را آموزش دهیم  که در آینده ، ذهنی اصیل ، احساس بالایی از ارزشها و تواناییهایی درخشان داشته باشند.

مقطع ابتدایی مدرسه بین الملل نیکو:
۱- آموزش انواع ریتم ها و چگونگی حفظ ریتم
۲- آموزش نتهای کلید سل«۱اکتاو»
۳- آموزش ارزش زمانی نت«نت گرد، سفید،سیاه و چنگ»
۴- آموزش خواندن نتهای کلید سل  به صورت آوازی
۵- آموزش چگونگی نفس گیری تمام نکات ذکر شده به منظورخواندن قطعات موسیقی به طور کامل و صحیح میباشد
۶- آموزش موسیقی آوازی چندین کشور به منظور دوستی هر چه بیشتر کودکان با کودکان کشورهای دیگر
۷- تشکیل تیم موسیقی «ساز+کر» به منظور روابط اجتماعی پایدار