کودکان و همدلی

کودکان و همدلی

مریم دلاور

نیکو مدرسۀ زندگی است. کودکان موهبت بزرگی در زندگی ما هستند. ما عشق و علاقۀ خود را صرف کودکان می‌کنیم اما شاید فراموش کنیم که از آن‌ها عشق و علاقه به زندگی و آینده را وام می‌گیریم. ما قدر این موهبت را می‌دانیم و معتقدیم کودکان باید در فضایی زندگی کنند که بیش از هر چیز عشق به زندگی را بیاموزند.

ما با عشق پای در این راه گذاشته‌ایم و به دنبال ارائه الگویی نوین در تربیت هستیم؛ الگویی که قابلیت تبدیل شدن به یک برند جهانی را داشته باشد. حساسیت ما در قبال کودکان اگر بیشتر از والدین نباشد، به‌طور حتم کمتر نیست. شاید تفاوت ما با والدین این باشد که ما با بهره‌گیری از دانش و تخصص تربیتی و تجربۀ سالیان متمادی کار در مدرسه، نگاه‌مان به مقوله‌های تربیت، یادگیری، آموزش نظام‌یافته و هدفمند و منطقی است. 

ما نمی‌خواهیم کودکان از سختی‌ها و چالش‌ها به دور باشند بلکه تلاش‌ می‌کنیم کودکان شاد باشند، قوی باشند، بر چالش‌ها فائق آیند، تهدید را به فرصت تبدیل کنند، اعتمادبه‌نفس داشته باشند، در روابط اجتماعی موفق باشند و بیش از هر چیزی، همدلی نشان دهند. همدلی برای ما جزء ضرورت‌های اساسی زندگی است. فضای همدلی همیشه در نیکو وجود دارد و همدلی را در هر موقعیت و فرصتی ترغیب می‌کنیم چرا که نیاز نسل امروز همدلی و مهربانی است.

فضای همدلی و مهربانی باعث می‌شود کودکان در کنار یکدیگر بهتر یاد بگیرند، مهارت‌های زندگی را تمرین کنند و در دنیای سردِ پیش‌رو، سازگاری و مدارا را از هم اکنون بیاموزند.