راهنمای افتتاح حساب برای دانش آموزان زیر ۱۸ سال

امروزه اصلا عجیب نیست که کودک دهه‌ ۹۰ و یا حتی ۸۰ شما کار با پول‌های کاغذی را بلد نباشد و یا اسکناس‌های زیر ۱۰۰۰ تومن را کمتر دیده باشد. در حقیقت در دنیای امروزی که پول‌های کاغذی از معاملات تقریبا حذف شدند، والدین بیش از پیش ضرورت افتتاح حساب بانکی برای کودکان و داشتن کارت بانکی برای آنان را احساس می‌کنند و می‌دانند هیچ‌‌وقت برای افتتاح حساب بانکی و آموزش ارزش پول و  پس‌انداز به کودک زود نیست.


در شرایط اقتصادی امروز که همگی نگران آینده خود و فرزندانشان هستند، والدین با افتتاح حساب بانکی برای کودکان در بانک یا ایجاد حساب دیجیتال کودک و نوجوان می‌توانند از همان کودکی به فرزندان خود مفاهیم پایه‌ای همچون سواد مالی، مدیریت پول، پس‌انداز، سرمایه‌گذاری و اصول مالی را آموزش دهند. با این‌کار، کودکانی مستقل و با اعتماد‌به‌نفس بالاتری تربیت خواهند کرد که می‌توانند در آینده درباره سرمایه و منابع مالی خود به‌خوبی تصمیم بگیرند و در راستای رسیدن به اهدافشان گام بردارند.
در این مقاله قرار است به شما کمک کنیم و اطلاعاتی درباره‌ نحوه افتتاح حساب برای کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال به شما بدهیم، پس اگر به این‌دست موضوعات مالی کودکان علاقه‌مندید، ما را تا انتها همراهی کنید. 

چگونه برای کودکان زیر ۱۸ سال حساب بانکی افتتاح کنیم؟

براساس بخشنامه بانک مرکزی، افتتاح حساب بانکی و برداشت از آن در تمامی بانک‌ها به‌صورت یکسان انجام می‌شود. با داشتن حساب‌های پس‌انداز می‌شود آموزش پس‌انداز به کودکان را جدی‌تر از قبل پیش گرفت. از این‌رو سن دیگر یک محدودیت برای افتتاح حساب بانکی به حساب نمی‌آید و لازم نیست حداقل ۱۸ سال و یک روزتان باشد. برای درک راحت‌تر این قضیه باید کودکان زیر ۱۸ سال را به دو گروه تقسیم کنیم.

افتتاح حساب آنلاین کودکان

شرایط افتتاح حساب برای کودکان زیر دوازده سال

کودک در این صورت به‌تنهایی نمی‌تواند حسابی برای خودش باز کند و فقط والدین می‌توانند به‌نام او حساب ایجاد کنند. در نتیجه برداشت از این حساب نیز تنها توسط خود پدر و مادر صورت می‌گیرد. والدین و یا افراد دیگر (دوستان، خویشاوندان و…) می‌توانند حتی برای نوزاد  خود نیز حساب افتتاح کرده و هدایا را در آن حساب واریز کنند. کودک  پس از رسیدن به سن ۱۵سال می‌تواند از آن حساب پول برداشت کند.

  • شرایط افتتاح حساب کودک برای کودکان ۱۲ تا ۱۸ سال

کودک در این‌جا نیز نمی‌تواند خودش به‌تنهایی حساب ایجاد کند و نیاز به حضور والدین دارد. تنها تفاوتی که با شرایط افتتاح حساب برای کودکان زیر دوازده سال وجود دارد، حق برداشت از حساب است که توسط خود کودک بالای ۱۲ سال انجام می‌شود.

مادران چه نوع حسابی برای کودک می‌توانند افتتاح کنند؟ 

طبق دستور بانک مرکزی، مادران برای فرزندان غیر صغیر خود (دختر بالای ۹ سال و پسر بالای ۱۵ سال)، نمی‌توانند هیچ‌گونه حسابی باز کنند و تنها برای فرزندانشان که زیر سن تکلیف هستند می‌توانند هر نوع حسابی افتتاح کنند.

چه مدارکی برای افتتاح حساب کودکان زیر ۱۸ سال لازم است؟

  • اصل، کپی شناسنامه و کارت ملی صاحب حساب. (در صورت افتتاح حساب برای نوزاد، گواهی تولد نیز مورد نیاز است).
  • اصل، کپی شناسنامه و کارت ملی ولی یا قیم قانونی
  • پرکردن فرم‌های مربوط به ایجاد حساب توسط ولی یا قیم (داشتن آدرس دقیق و کدپستی الزامی است)
  • دو قطعه عکس
  • حداقل مبلغ مشخص شده از سمت بانک برای افتتاح حساب

افتتاح حساب کودک زیر 18 سال

بدون دردسرهای بانکی، به‌نام فرزندتان حساب دیجیتال کودک ایجاد کنید!

مراحل افتتاح حساب بانکی برای کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال به‌صورت کامل در بالا گفته شد، اما همان‌طور که واضح است، طی‌کردن این راه‌ها بسیار زمان‌بر خواهد بود. به‌ طوری که خیلی از والدین تمایل خود را برای ایجاد حساب کودک از دست می‌دهند و این کار را مدام به تعویق می‌اندازند. این دست مسائل نباید دلیلی شود که والدین ایجاد حساب بانکی و آموزش سواد مالی به کودکان خود را فراموش کنند. در واقع راه‌حل این مشکل بسیار ساده است! ایجاد حساب دیجیتال برای کودکان و نوجوانان! شما می‌توانید به کمک بانکداری مجازی که این روزها خیلی طرفدار پیدا کرده است، خیلی راحت، سریع و بدون نیاز حضوری در بانک، یک حساب دیجیتال به‌نام فرزندتان ایجاد کنید. در ادامه قصد داریم تا شما را با اپلیکیشن زیپاد که از طریق آن می‌توان برای افراد زیر ۱۸ سال حساب دیجیتال ایجاد کرد، آشنا کنیم پس پیشنهاد می‌کنیم ادامه این مطلب را از دست ندهید. 

ایجاد حساب دیجیتال به‌صورت آنلاین برای کودکان و نوجوانان با اپلیکیشن زیپاد

«زیپاد»، یک اپلیکیشن کاربردی است که والدین از طریق آن می‌توانند برای فرزندان خود حساب دیجیتال ایجاد کنند. اپلیکیشن زیپاد توسط تیم کیدزی؛ واحد کودک و خانواده بانک پاسارگاد، به منظور بالابردن سطح سواد مالی کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال و با هدفارتقای سواد مالی کودکان راه‌اندازی شده است. ترغیب کودکان به پس‌انداز، آموزش مدیریت مالی به کودکان، صدور کارت‌ بانکی به‌نام خود کودک (زی‌کارت) از جمله امکانات اپلیکیشن زیپاد محسوب می‌شوند.
داشتن کارت بانکی به‌نام خود کودک و نوجوان باعث می‌شود آن‌ها لذت خریدکردن را از نزدیک بچشند و حس استقلال مالی را به‌خوبی تجربه کنند. ضمن این‌که در اپلیکیشن زیپاد، تمامی مراحل ایجاد حساب دیجیتال کودک و نوجوان پاسارگاد کاملا آنلاین است و بعد از افتتاح حساب، تمامی تراکنش‌هایی که با زی‌کارت انجام بگیرد به اطلاع والدین می‌رسد.
این کارت‌های بانکی( زی‌کارت)، برای کودکان بالای هفت سال و زیر هفت سال امکانات متفاوتی دارند. برای کودکان زیر هفت سال به جهت حفظ امنیت کودک امکان انتقال وجه به زی‌کارت تنها توسط والدین امکان‌پذیر است و کودک می‌تواند با استفاده از زی‌کارتش خرید حضوری و آنلاین داشته باشد. اما زی‌کارت کودکان بالای هفت سال شماره شبا داشته و کارکردی مشابه کارت بانکی بزرگسالان دارد.

افتتاح حساب آنلاین کودکان

چطور در زیپاد حساب دیجیتال کودک و نوجوان ایجاد کنیم؟

ایجاد حساب دیجیتال برای کودکان و نوجوان در اپلیکیشن زیپاد کاری آسان و بسیار سریعی محسوب می‌شود و نیاز به طی‌کردن مراحل سخت و پیچیده‌ای ندارد.
مراحل ایجاد حساب دیجیتال کودک و نوجوان باید توسط والدین و با سیم‌کارتی که به‌نام خود آن‌ها است، انجام شود. پس از دانلود و نصب اپلیکیشن زیپاد از سایت رسمی کیدزی، مایکت و کافه بازار والدین با واردکردن اطلاعات خواسته‌شده می‌توانند برای فرزندانشان حساب دیجیتال ایجاد کنند. با طی‌کردن چند مرحله که در مجموع چند دقیقه بیشتر زمان نمی‌برد، حساب دیجیتال کودک ایجاد می‌شود. بلافاصله پس از ایجاد حساب کودک، یک کیف پول الکترونیکی نیز برای او ساخته خواهد شد. از آن‌جایی که داشتن یک حساب دیجیتال کودک و نوجوان در عصر امروز یک ضرورت به حساب می‌آید، به تعویق‌انداختن و عدم توجه به آن توسط والدین می‌تواند تاثیرات منفی در آینده مالی کودک داشته باشد، پس بهتر است هر چه زودتر برای ایجاد آن اقدام کنید.